Dnia 01.04.2017 (sobota) odbył się Sejmik Przodowników Turystyki Jeździeckiej PTTK. 37 uczestników spotkało się wśród gościnnych murów zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Najliczniejsze i zarazem najmocniejsze grupy stanowili przodownicy z województw: Warmińsko-Mazurskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego.

Kol. Andrzej Ruta - przewodniczący KTJ ZG PTTK - powitał wszystkich zebranych, przedstawił gospodarza spotkania - kol. Piotra Kwiatkowskiego oraz zaproszonych gości.

 SejmikGD01

Po oficjalnym otwarciu wręczone zostały cartyfikaty afiliacji, zarówno nowym, jak i wcześniej afiliowanym ośrodkom. Przedstawiciele ośrodków przygotowali również krótkie prezentacje. Były to takie stajnie jak:

Ranczo Ostrowite

SejmikGD03

SejmikGD05

Rancho Navaho

SejmikGD04

SejmikGD07

Stajnia Country

SejmikGD02

Ośrodek Turystyki Konnej Rancho Missuni

Darek Staszak pochwalił się zebranym uchwałą, która zatwierdza założenie nowego koła przy Kujawsko-Pomorskim Oddziale PTTK - klubu turystyki konnej "Z Kopyta"

 DSC0200

SejmikGD06

Ośrodek Rekreacji Konnej Pod Aniołami

Ośrodek Turystyki Konnej Pajtuński Młyn

 DSC0202

SejmikGD08

 

Po wręczeniu certyfikatów głos zabrała Inga Klaybor-Romańska, która opowiedziała zebranym o TRECu oraz działaniach związanych z procesem przystąpienia PTTK do FITE.

SejmikGD09

Po interesującym wykładzie oficjalnie wręczyła Ani Kostce i Sławkowi Nafalskiemu dyplomy w podziękowaniu za wysiłek włożony w organizację zawodów TREC PTTK w sezonie 2016. Dyplomy przyznane zostały przez Komisję GTJ PTTK podczas Sejmiku w Muszynie, który odbył się w zeszłym tygodniu.

SejmikGD10

Marek Kozak poprowadził ciekawy wykład "Wyzwania i mity a polskie jeździectwo turystyczne".

SejmikGD12

Uczestnicy Sejmiku z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu Jakuba Ciemnoczołowskiego, w którym dowiedzieć się można było wielu interesujących rzeczy na temat metod pracy z koniem. Kuba obalał mity i przedstawił wiele ciekawych i przydatnych faktów dotyczących pracy z końmi. 

SejmikGD13

Po serii wykładów i prezentacji nadeszła pora na "przewietrzenie się". Uczestnicy Sejmiku wsiedli do samochodów i pojechali do oddalonej kawałek od zamku szkoły rycerskiej, gdzie kol. Darek Domagała zaprezentował w jaki sposób możliwa jest praca z koniem bez dominacji i używania siły.

 DSC0241

 DSC0244

SejmikGD14

SejmikGD15

W związku z tym, że prezentacja Darka wzmogła wszystkim apetyt, po niezwykle interesujących zajęciach wszyscy udali się na przerwę obiadową. Przy okazji można było zwiedzić zamkowe podziemia, bo to właśnie tam mieściła się sala biesiadna. Klimat był niesamowity.

Po obiedzie gospodarz oprowadził uczestników po wystawie archeologicznej, która przebywa gościnnie na zamku. Rekonstrukcje grobów oraz wielu przedmiotów codzienniego użytku cieszyły oko wszystkich, którzy byli głodni wiedzy. Wystawa pt. "Tajemnice Góry św. Wawrzyńca" pokazuje dzieje z początków Państwa Polskiego.

Liczne dyskusje trwały bardzo długo. Wiele emocji wywołała dyskusja z przedstawicielem PZJ - Panem Danielem Zawadzkim.

Dzięki uprzejmości P. Michała Niedbalskiego uczestnicy Sejmiku mieli możliwość przypomnienia sobie zasad udzielania pierwszej pomocy oraz ćwiczeń przy użyciu fantoma. Kolejka do przywiezionego przez niego kolegi "Stefana" była na prawdę długa. Szczególnie cieszył się zainteresowaniem damskiej części.

Z pewnością Sejmik trwał stosunkowo za krótko ponieważ było do omówienia jeszcze wiele kwestii, na które niestety nie starczyło czasu. Z pewnością da się to nadrobić już niebawem.